books on my mind: Jørn Lier Horst "Poza sezonem"

piątek, 11 września 2015

Jørn Lier Horst "Poza sezonem"


Komisarz William Wisting powraca. 
Chłód wygania z nadmorskich miejscowości większość turystów. Pozostają miłośnicy przyrody, ciszy i morza. Jednak tym razem oaza spokoju zamienia się w miejsce zbrodni. Policja wezwana przez jednego z właścicieli domku letniskowego w Stavern do włamania, odnajduje zwłoki zamaskowanego mężczyzny. Prowadzący śledztwo komisarz Wisting ma trudne zadanie. Sprawy komplikują się. Nie ma podejrzanych, dowody znikają, a dodatkowo do Stavern przyjeżdża córka komisarza - dziennikarka lokalnej gazety - Line. Próbując przemyśleć i zmienić swoje życie, zamieszkuje sama w domku letniskowym. Szybko okazuje się, że odziedziczyła po ojcu talent detektywistyczny.  Pomaga ojcu w odkryciu kolejnych dowodów i świadków. Czy uda się schwytać mordercę?
"Poza sezonem" to kolejna (siódma) wydana w Polsce część serii o Williamie Wistingu. Cykl ten wydawnictwo Smak Słowa wydaje w odwróconej kolejności, tak więc akcja tej powieści chronologicznie ma miejce przez znanymi już "Jaskiniowcem" i "Psami gończymi". Ma to niewielki wpływ na odbiór książki. Śledztwa są niezależne, jedynie życie prywatne Wistinga i Line stanowi ciągłość.
Bohaterowie są tu typowi dla powieści tego gatunku - Wisting jest mądry, prawy i sprawiedliwy. Line jest dociekliwa, momentami zachowuje sie irracjonalnie i bardzo lubią ją kłopoty. Wiele uwagi autor poświęca także postaciom drugoplanowym. Są dobrze, chociaż niezbyt obszernie, zarysowane. Intryga kryminalna jest skomplikowana i jej rozwiązanie nie jest oczywiste. Autor prowadzi nas różnymi tropami, podrzuca podpowiedzi, wprowadza nowe postacie i wątki, zwodzi. Jørn Lier Horst pracował jako szef wydziału śledczego policji Okręgu Policji w Vestfold i realia pracy dochodzeniowej zna od podszewki. W jego powieściach od razu widać, że autor wie o czym pisze. Dodatkowo chętnie porusza on problemy społeczne - samotność, nierówności społeczne. Nic nie jest tu czarno-białe. Czasem do przestępstwa skłaniają ludzi okoliczności.
Książki z serii o Williamie Westingu to świetna lektura na długie, jesienne wieczory. Zadowoli miłośników zagadek kryminalnych, ale również osób lubiących czytać o problemach społecznych. Jørn Lier Horst wiele w życiu widział, poznał naturę ludzką i zapewne szukał odpowiedzi na wiele pytań. W jego książkach czuje się duszę. 

Jørn Lier Horst "Poza sezonem", Smak Słowa, Sopot, 2015, s. 352

4 komentarze:

  1. Bardzo, bardzo chętnie przeczytam! Naprawdę dużo dobrego się naczytałam o tej książce, a kryminały uwielbiam :)

    Pozdrawiam, Insane z http://przy-goracej-herbacie.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię, gdy w kryminałach jest coś więcej, np. panorama społeczna bądź dobre portrety psychologiczne. Jeśli w jego książkach, jak napisałaś: czuje się duszę, to chętnie poznam autora:)

    OdpowiedzUsuń