books on my mind: Magda Szabó „Tajemnica Abigél”

sobota, 19 maja 2012

Magda Szabó „Tajemnica Abigél”


  „Tajemnica Abigél” Magdy Szabó to powieść młodzieżowa. Jej świetna adaptacja doprowadziła niegdyś niejedno dziewczęce serce do stanu palpitacji. Jako, że jestem w wieku tejże adaptacji, to mnie jakoś ominęła abigélomania. Teraz trochę mi z tego powodu smutno, ale ma to też swoje niezaprzeczalne plusy – z prawdziwą ciekawością zasiadłam do czytania o losach Giny i jej koleżanek. Ba! Zarwałam noc, żeby się dowiedzieć, jakie będzie rozwiązanie tajemnic pensji dla dziewcząt imienia biskupa Matuli.
Na Węgrzech, jak i w całej Europie trwa II wojna światowa, jednak jej okrucieństwa nie dotknęły jeszcze nastoletniej Giny, córki generała Vitaya. Dziewczynka oddaje się wszelkim radościom życia – chodzi do szkoły, bywa na tanecznych wieczorkach organizowanych przez trzpiotowatą ciotkę Mimó, przeżywa właśnie pierwszą miłość. Nagle jej nastoletni świat się wali – jej francuska niania musi wyjechać z Pesztu, a samą Ginę ojciec odsyła w nieznane miejsce – dziewczynka trafia na pensję biskupa Matuli – kalwińską placówkę wychowawczą, o wyjątkowo surowej regule.
Krnąbrna Gina ma problemy z odnalezieniem się w nowym świecie. Denerwują ją surowe zasady, nie może dogadać się z koleżankami, nie może znieść zaprzyjaźnionej ze szkołą byłej wychowanki Mici Horn, a do tego te dziecinne legendy... Pensjonarki wierzą, że wszelkie problemy, które powierzają stojącemu w ogrodzie posągowi Abigél są rozwiązywane. Dziewczynka próbuje zrobić wszystko, żeby ojciec zabrał ją do domu. Kiedy w końcu poznaje powody, dla których generał umieścił ją w tak odludnym miejscu, wszystko się zmienia. Od tej pory Gina staje się pełnoprawną uczestniczką życia w pensji.
Książkę Magdy Szabó czyta się z ogromną przyjemnością. Działania Giny mogą irytować, ale czegóż wymagać od nastolatki. Nie wiem, jak każdy z nas zachowałby się w obliczu zasad panujących na purytańskiej pensji. Część z nich była tak irracjonalna, że z pewnością też byśmy się przeciwko nim buntowali.
„Tajemnica Abigél” nie jest zwykłym czytadłem dla nastolatek, jest opowieścią o wchodzeniu w dorosłość w niezwykle trudnym okresie historii. Dziewczynki dopiero uczą się rozróżniać przyjaciół od wrogów, a bohaterów od tchórzy. Ta trudna lekcja sprawia, że dzięki niej wychowanki pensji Matuli wchodzą w dorosłe życie, jako dojrzałe, w pełni przygotowane do życia młode kobiety.
Książka Magdy Szabó jest nieco zabawną, nieco nostalgiczną powieścią o dorastaniu. Bardzo mi się podobała i uważam, że warto ją przeczytać. 

Magda Szabó, Tajemnica Abigél, Wydawnictwo Bona, 2012

Recenzja dla Szczecinczyta.pl


16 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę, kiedy byłam w wieku Giny. Cudna książka, naprawdę warta przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym przeczytać tę książkę, ale jakoś w bibliotekach nigdzie nie mogę jej dostać... :( Może mi się w końcu uda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz wyszło nowe wydanie, więc łatwiej będzie ją dostać :)

   Usuń
 3. Gdzieś już słyszałam o tej książce. Dzięki za przypomnienie o niej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi zachecajaco, jak gdzies na nia trafie, to bedzie moja ;-)).

  OdpowiedzUsuń
 5. Od wczoraj co chwilę wpadam gdzieś na wzmiankę o tej książce - to chyba znak ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam książkę kilka lat temu. Czytałaś może 'Sarenkę' Magdy Szabo? Poszukuję tej książki, ale ciężko ją dostać :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam ją 100 razy dziecięciem będąc. Wolę nie wracać.

  OdpowiedzUsuń
 8. o, w gazecie jest art. o Abigeil: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,11747385,__Tajemnica_Abig%C3%A9l___Magdy_Szabo.html

  OdpowiedzUsuń